Поради лікаря

Зробіть щеплення від правця та дифтерії
 

Що таке правець?
Правець − це вкрай небезпечне захворювання, яке загрожує смертельним результатом у разі відсутності належних щеплень або курсу профілактики. З екскрементами людей та тварин його спори потрапляють до ґрунту, де можуть перебувати десятки років, адже є дуже стійкими до зовнішнього середовища. Загроза занести в організм спори правця з'являється з будь-якою глибокою раною або опіком. За відсутності доступу до кисню, спори починають виробляти один із найсильніших токсинів. Ці токсини можуть призвести до судом і таких спазмів, які ламають кістки людини. Хвора людина зрештою втрачає здатність дихати. Правець — це хвороба, яка забирає життя. Якщо ж ви, навіть, виживете, то вона залишить вас інвалідом.
Що таке дифтерія?
Дифтерія є гострою інфекційною хворобою, яку викликає збудник дифтерії – так звана «дифтерійна паличка». При цьому вражається нервова, видільна, серцево-судинна системи. Заразитись дифтерією доволі легко, оскільки вона передається як повітряно-крапельним шляхом, так і через побутові предмети. Інкубаційний період триває в середньому від З до 5 днів. Першими клінічними проявами цієї небезпечної хвороби є симптоми звичайної ангіни: біль у горлі, першіння, поява нальоту на мигдалинах, погіршення самопочуття та підвищення температури тіла. А потім настає загальна інтоксикація організму.
Як захиститися від правця та дифтерії?
Єдиний спосіб уберегтися від цих хвороб − вчасно провести вакцинацію. Згідно з календарем Міністерства охорони здоров’я, за відсутності протипоказань, перше щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку дитині роблять у 2 місяці, далі − у 4, 6 та 18 місяців. У 6 років має бути повторна вакцинація препаратом, який називається анатоксин дифтерійно-правцевий (АДП). У 16 років вакцинують цим же препаратом зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М). Дорослим у 26 років знову проводять вакцинацію препаратом АДП-М. Повторювати її потрібно кожні 10 років. Лікарі радять перед вакцинацією обов'язково пройти медичний огляд і робити щеплення лише здоровим людям. У випадках екстреного лікування, якщо вакцинацію не зробили своєчасно, вводять сироватку від правця. Зазвичай упродовж двох тижнів після травми. Хворіти на правець можуть і вакциновані діти, але у значно легшій формі. 10-15 років тому в Україні правець був в основному проблемою людей похилого віку, коли люди отримували травми, не зверталися за допомогою і інфекція переходила в тяжку форму.
Щоб захистити односельців від тяжких недуг, Гнідинська МА ЗПСМ запрошує для щеплення доросле населення таких вікових категорій:
26 років (1991 р.н.); 36 років (1981 р.н.); 46 років (1971 р.н.); 56 років (1961 р.н.). У зв'язку з тим, що в 2014-2016 роках була відсутня вакцина АДП-М, також запрошуються на ревакцинацію ті, хто народився: 1990-1989-1988 р.; 1980-1979-1978 р.; 1970-1969-1968 р.; 1960-1959-1958 р.

Григорій Йосипович Адаменко,


головний лікар Гнідинської МА ЗПСМ
17.02.2017 р.