Засторога

Щоб відвернути трагедію
 

Давно відомо, що попри всю свою корисність Інтернет несе для суспільства чимало ризиків і небезпек. Особливо для дітей та підлітків. Ось і днями телеканал ICTV розповів своїм глядачам шокуючу історію. Автор цих рядків довго роздумував, чи варто почуте переповідати читачам «Срібної підкови». Та зрештою перемогла думка, що зробити це потрібно. Бо коли, не дай Боже, подібна трагедія трапиться і в нас, то якою виявиться ціна отих роздумів і сумнівів? Потрібно скористатись усіма шансами для відвернення нещастя. Отож читайте:
 «У соціальних мережах з неймовірною швидкістю поширюється «гра», яка доводить підлітків до скоєння самогубства. У Харківській області розслідується два таких випадки.
16-річний хлопчик Віталій і 14-річна дівчинка Марійка не були знайомі і жили в різних містах Харківської області. Обидві дитини виросли в благополучних сім’ях. Батьки та вчителі не розуміють, що стало причиною суїциду, адже за ними не помічали ні змін у поведінці, ні пригніченого настрою. Однак друзі цих дітей стверджують, що причиною могли бути ті самі закриті групи в соціальних мережах, які підштовхують дітей до самогубства.
13-річна Юля, яка не вірить в те, що самогубство її однолітків – випадковість, вирішила перевірити, як працюють ці групи в соціальних мережах. «Діти, які хочуть накласти на себе руки, розміщують на своїй сторінці в соцмережі вірші, що містять в собі слова «розбуди мене в 4.20» (саме в цей час в таких групах роздають завдання – ред.). За цим своєрідним паролем їх знаходять куратори груп. В останній день підлітку дають завдання вбити себе. Пишуть, де це має статися, як, і о котрій годині» , – розповідає дівчинка.
Ситуацію прокоментував Борис Михайлов, головний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я з питань психіатрії: «Це придушення своєї волі і непомітне підведення людини до псевдо-логічного рішення про те, що кінцевий шлях – це смерть, і що це найбільш бажана і висока подія у житті», – говорить він.
Організатори таких груп вміло підштовхують дітей до непоправного, але вберегти їх від такого кроку можливо. Головне – вчасно розпізнати небезпеку. На що слід звернути увагу:
1. Підліток не висипається, не дивлячись на те, що спати лягає вчасно. Простежте, чи спить він рано вранці (в проміжку між 4 і 5 годинами).
2. Дитина малює метеликів, китів, єдинорогів.
3. Перевірте групи, в яких він перебуває у соцмережах, якщо серед них зустрічаються ті, що містять у назві фрази «Кити пливуть вгору», «Розбуди мене в 4.20», «Тихий будинок», «Море китів» – дитина в небезпеці. Також зверніть увагу на хештег: домкитов, млечнийпуть, хочувгру, F53, f57, f58, d28. І зовсім страшно, якщо на стіні з’являються цифри – зворотний відлік від 50 і менше.
4. Дитина не пояснює, куди витрачає кишенькові гроші, – фахівці відзначають, що за участь в більшості таких груп учасники сплачують внески.
І найголовніше – дружіть зі своєю дитиною, цікавтеся її життям і проблемами, щоб у складній ситуації, за допомогою вона прийшла до вас, а не до незнайомих людей в Інтернеті».

Василь Галатенко


17.02.2017 р.