Інформує фахівець

Правда і міфи про субсидії
 

Ще кілька років тому субсидіями в Гнідині, як і в інших українських селах, користувались одиниці. Нині ж, коли тарифи на газ та електроенергію досягли захмарних висот, за допомогою до держави звернулись сотні односельців. До речі, міністр соціальної політики України Андрій Рева повідомив, що станом на 21 грудня 2016 року субсидії на оплату послуг житлово-комунального господарства в країні отримують 6,7 млн сімей, а загалом подали заяви на їхнє призначення 7,1 млн домогосподарств.
Та чомусь ще й сьогодні не всі люди добре розуміють, що ж воно таке субсидія і який порядок її призначення. Тому спробуємо це пояснити.
Отож, хто має право на одержання субсидії. Допомогу держави − субсидію − може отримати більшість українських родин, якщо їхні комунальні витрати перевищують в середньому 15% щомісячного сукупного доходу. А також ті люди, які орендують житло на підставі договору найму (оренди) житла. Субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у будинку (квартирі) осіб і оформлюється на будь-кого з членів сім'ї.
Нагадаємо, які документи потрібні для подання на субсидію. Наголошуємо, що тільки Заява та Декларація, яка до неї додається. Зі зразком та короткою інструкцією для заповнення Заяви і Декларації ви зможете ознайомитись у спеціаліста із нарахування субсидій, робоче місце якого знаходиться в бухгалтерії Гнідинської сільської ради. Жодних інших документів не потрібно! Усі інші відомості державні органи отримують самостійно.
Пояснимо, куди і як подаються документи на оформлення субсидії. Заповнені Заяву і Декларацію ви можете залишити безпосередньо в сільській раді, або ж надіслати поштою до управління соціального захисту населення Бориспільської РДА. Також субсидію можна оформити через Інтернет (заповнити Заяву та Декларацію можна на сайті subsidii.mlsp.gov.ua)
Ще раз вкажемо, хто отримає субсидію автоматично, без подання заяви та декларації. Домогосподарства, які одержували субсидію впродовж опалювального сезону 2015-2016 років (крім тих, кому субсидію було призначено за рішенням комісії), та ті, які вже одержують її зараз, жодних документів (заяв та декларацій) подавати не повинні. Субсидію їм уже призначено.
Важливо знати! Наявність заборгованості з оплати за житлово-комунальні послуги не впливає на право отримати субсидію і не є підставою у її відмові. Жодним чином на субсидію не впливає також і наявність у вас будь-якого майна, в тому числі квартири, машини, земельних паїв.
За додатковою інформацією звертайтеся до урядової «гарячої лінії» 15-45 (дзвінки безкоштовні) та до Гнідинської сільської ради за телефоном: 4-11-67.
На жаль, навколо субсидій у суспільстві виникло чимало безпідставних міфів. Нагадаємо найпоширеніші з них і відразу ж спробуємо їх розвіяти.
 Міф 1. Кажуть, що субсидію доведеться повертати, а її оформлення може перешкодити продажу квартири, будинку чи оформленню спадку!?
Насправді субсидія є безповоротною державною допомогою, а її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни власника житла.
Міф 2. Кажуть, що необхідно використовувати в повному обсязі газ, воду та інші комунальні послуги, на які призначено житлову субсидію, інакше її перестануть надавати!?
Насправді якщо люди не використали всю норму ресурсів на сім'ю, заощаджені кошти субсидії залишаються на рахунках сім'ї і можуть бути використані в подальші місяці, в тому числі і для погашення обов'язкової частки платежу.
Міф 3. Кажуть, що клопоту з оформленням субсидії багато, а в реальності вона може скласти мізерну суму!?
Насправді субсидію оформити просто: треба лише заповнити Заяву і Декларацію. Все решта зроблять органи соціального захисту. Подати заявку тепер можна і в електронному вигляді. Субсидія розраховуються на основі середньомісячного сукупного доходу сім'ї і у середньому вона складає 1500 − 2000 гривень.
Міф 4. Кажуть, що субсидії не надаються безробітним працездатним громадянам або сім'ям, до складу яких входять такі особи!?
Насправді якщо здорові молоді люди працездатного віку не навчаються, не перебувають на військовій службі, не працюють і не декларують доходів, але на якісь же кошти живуть, то для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід в розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатної особи − з 1 травня 2016 року 2900 грн. І субсидія їм буде призначена.
Міф 5. Кажуть, що субсидії не призначаються за наявності заборгованості за оплату комунальних послуг!?
Насправді заборгованість з оплати за житлово-комунальні послуги не впливає на оформлення субсидії. І ніхто не буде позбавляти українців власності через несплату комунальних тарифів.
Міф 6. Кажуть, що за помилки при заповненні Декларацій будуть штрафувати або навіть забирати субсидії!?
Насправді жодних штрафів за помилки в Деклараціях не буде. Важливо не приховувати інформацію про свої доходи.
Міф 7. Кажуть, що громадяни можуть втратити субсидію, якщо будуть купувати валюту!?
Насправді субсидія не призначається, якщо будь-хто з членів домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням про призначення субсидії здійснив одноразову купівлю товарів робіт та послуг на суму, яка на дату купівлі перевищує 50 тисяч гривень. Купівля валюти не входить в перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію.
Міф 8. Кажуть, що субсидій позбавляють ті сім'ї, які мають депозити!?
Насправді депозити в банках не враховуються як доходи і не входять в перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в наданні субсидії.
Міф 9. Кажуть, що субсидія не призначається батькам пенсіонерам, в помешканні яких зареєстровані повнолітні діти, які проживають в іншому місці!?
Насправді рішення комісії приймається з урахуванням документу, що підтверджує тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих. За відсутності документа – на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї.
Міф 10. Кажуть, що сім’я не може претендувати на субсидію, якщо у будь-кого з членів родини у власності є земельний пай!?
Насправді наявність будь-якого майна, в тому числі квартири, машини, трактора, корови, земельних паїв, не впливає на право отримання субсидії. Під час розрахунку субсидії враховується дохід, що його приносить це майно. Якщо пай не здають в оренду, то й доходу немає.

Валентина Боса,

спеціаліст із нарахування субсидій
17.02.2017 р.