Варто знати

Якість гнідинської води: що ми п’ємо?
 

У наш час навряд чи хтось наважиться попити води з річки або з озера, хоча наші пращури робили саме так. Здебільшого ми сьогодні визначаємо якість води, ґрунтуючись на власних суб’єктивних оцінках. Якщо вода прозора й тече з крану, то значить вона чиста. В результаті цього люди тривалий час використовують воду сумнівної якості, що негативно позначається на їхньому здоров’ї і побуті. Потрібно розуміти, що в людського організму, як і в будь-якого фільтру, є свій ресурс. Але ж поміняти забруднений фільтр в сотні разів дешевше, ніж лікувати хвороби, викликані вживанням неочищеної води.
Для наших односельців основним джерелом води для побутових цілей є свердловина, а інколи – звичайний колодязь. Як правило, чим глибша свердловина, тим чистіша з неї вода. Але це правило працює не завжди. Особливо обережно потрібно користуватися водою з відкритих колодязів. Вони наповнюються поверхневими водами, тому з великою імовірністю у воді можуть міститися нітрати, фосфати або нафтопродукти.
 Аналізи води з різних свердловин села Гнідин, проведені мешканцями протягом 3-х років, дають можливість говорити про певні характерні особливості нашої води. Один з показників, який перевищує нормативні значення, − це твердість. Результат її негативного впливу ми спостерігаємо щодня на дні наших чайників. Середній рівень твердості в гнідинській воді − 6,5 мг-екв/л, що не шкодить здоров’ю, але здатне в короткий термін вивести з ладу побутову техніку та сантехніку, що часто обходиться господареві в круглу копієчку. Наприклад, підвищення значення твердості води на кожні 2 мг-екв./л призводить до утворення в бойлерах до 250 г накипу в рік і збільшення витрат на електрику до 30%. Обростаючи накипом, електронагрівальні прилади споживають більше електроенергії. У них значно погіршується теплопередача. Сантехніка втрачає свій естетичний вигляд, обростаючи накипом і покриваючись білими розводами. Пропускна здатність розбризкувача в душовій кімнаті за півроку знижується на 70% у порівнянні з використанням пом’якшеної води (0,2 мг-екв/л). Такий же ефект спостерігається в трубах системи опалення та теплої підлоги. Згодом їхня ефективність знижується через обростання і зменшення прохідного діаметру всередині труб.
Після прання у твердій воді речі швидше зношуються, оскільки тканина стає крихкою. При цьому піноутворення відбувається лише після повного зв’язування солей кальцію і магнію, що зумовлює велику витрату миючих засобів. Використання м’якої води при пранні потребує меншої кількості порошку для аналогічно ефекту. Завдяки пом’якшенню води ви можете продовжити термін служби речей, самої пральної машини і зекономити на порошку. Посуд, помитий у м’якій воді, після сушіння не містить на поверхні білих плям.
Приймати душ у м’якій воді приємно і корисно. У вас не буде сушити шкіру, волосся стане значно м’якшим, навіть якщо ви не будете використовувати шампунь. У рази збільшиться й ефективність косметичних засобів.
 М’яку воду можна визначити за ефектом «важко змивається мило». Коли у крані тече м’яка вода, здається, що воно не змивається. Насправді ж на вашій шкірі не змивається ліпідний шар. Шкіра потребує захисту від зневоднення і бактерій. Саме цю захисну функцію виконує ліпідний шар, а тверда вода порушує його. Коли ліпідний шар руйнується, на шкірі з’являються зморшки і вона набуває вигляду недоглянутої. Для пом’якшення води використовують фільтри на основі іонообмінних смол.
Середній вміст нітратів у воді із гнідинських свердловин менший за 1 мг/л, що є незначним показником. Великий вміст нітратів спостерігається в колодязях і в неглибокий свердловинах. Забруднення води нітратами виникає внаслідок проникнення в ґрунтові води промислових відходів, стоків тваринницьких підприємств і мінеральних та органічних добрив. В організмі людини нітрати перетворюють гемоглобін в метгемоглобін, який не здатний переносити кисень. У зв’язку з цим порушується нормальне постачання клітин киснем і настає тканинна гіпоксія. Особливо небезпечні нітрати для ще не народжених і грудних дітей. Вода насичена нітратами має гарний смак, але для немовлят така вода смертельно небезпечна. Нітрати − найскладніший елемент з точки зору очищення води, тому для вибору технології і обладнання потрібно звертатися до кваліфікованих фахівців.
А от рівень заліза в нашій воді значно перевищує нормативні показники. При нормі 0,2 мг/л середній вміст заліза складає 0,9 мг/л, а місцями − до 2,5 мг/л. Залізо може проявлятися в декількох видах. Розчинене залізо (Fe2 +) не може бути визначене за зовнішніми ознаками забруднення. Нерозчинене залізо (Fe3 +) утворює осад і додає характерний колір воді. Органічне залізо надає воді чайного кольору, а мікробіологічне залізо обумовлене наявністю непатогенних залізистих бактерій, які можуть викликати неприємні запахи і обростання трубопроводів.
Підвищені концентрації заліза викликають утворення іржавих плям на сантехніці, залізистих відкладень у водопровідних трубах та їхню корозію. Вода набуває бурого кольору і металевого присмаку, які негативно впливають на якість їжі та напоїв. Тривале вживання такої води призводить до накопичення в печінці сполук заліза і її поступового руйнування, а ще підвищує ризик виникнення інфаркту міокарда та сприяє розвитку різних хронічних захворювань, особливо у дітей.
Каламутність води обумовлена присутністю у воді дрібних зважених часток піску, мулу та великих органічних молекул. Також свій внесок у каламутність води робить і іржа. Присутність у воді дрібних зважених часток призводить до забивання форсунок сантехніки, появі відкладень на поверхні труб, засмічення і прискореного абразивного зносу клапанів, стиків, прокладок. Для вирішення цієї проблеми використовують механічні фільтри з картриджами різної пропускної здатності. Картридж є змінним елементом фільтрів, який потрібно міняти залежно від його засмічення, але не рідше ніж 1 раз на 6 місяців.
Вода зі свердловини може мати різкий неприємний запах, який робить неможливим не тільки її вживання для пиття, але і застосування в побуті. Причиною перевищення цього показника може бути великий вміст у воді сполук заліза, сірководню, сірчистого ангідриду, аміаку, а також органічних речовин. Нерідко причиною запаху води зі свердловини є нафтопродукти, що потрапляють в неглибокі водоносні горизонти. Крім того, причиною появи у води специфічних запахів можуть бути мікроорганізми, які виділяють різні речовини в процесі своєї життєдіяльності. Для усунення неприємного запаху необхідно визначити його джерело і застосувати фільтр відповідного типу.
Після прочитаного вище у вас мають з’явитися причини, щоби витратити час на визначення якості вашої води і певні дії щодо її поліпшення. Самостійний вибір фільтра − справа доволі ризикована. Адже можна витратити чималі гроші і не отримати очікуваного результату. Тому варто звертатися до фахівців, які мають відповідну кваліфікацію. Аналіз води − це перше, з чого починається вибір фільтра. У вас є можливість здати воду на аналіз і отримати консультацію щодо її очищення безпосередньо в селі Гнідин. Потрібно лише звернутись до автора цих рядків за телефоном: 067 46-00-522.
До речі, науково доведено, що вода має пам’ять і її структура змінюється залежно від зовнішнього впливу. Тому освячена вода або вода на свято Водохреща має цілющі властивості і може тривалий час зберігатися. Тож користуйтеся чистою водою і наповнюйте себе позитивом.

В’ячеслав Іллічов


17.02.2017 р.