Інформує фахівець

Віднині зареєструватись можна в Гнідині
 

З 4 квітня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207, що встановлює нові правила реєстрації місця проживання громадян. Головне нововведення – всі функції з реєстрації та зняття з реєстрації місця проживання громадян передано до виконавчих органів територіальних громад. Що стосується процедур, вони особливих змін не зазнали.
Отож, відповідно до вимог чинного законодавства, з квітня 2016 року виконавчий комітет Гнідинської сільської ради є органом, що здійснює реєстрацію фізичних осіб.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадяни України, а також іноземці чи особи без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом 30 календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструватись. Батьки або інші представники зобов’язані зареєструвати місце проживання новонародженої дитини протягом трьох місяців з дня державної реєстрації її народження.
Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання нею відповідних документів. Водночас може бути здійснене зняття з попереднього місця реєстрації. Тобто нині бажаючим зареєструватись в селі Гнідин не потрібно їхати до органу реєстрації за місцем своєї попередньої реєстрації, аби вистояти чергу і поставити в паспорті штамп про зняття з реєстрації, необхідно лише звернутися у сільську раду до секретаря чи відповідальної особи − Кудько Наталії Степанівни, подати та оформити необхідні документи і, не виходячи з приміщення, на першому поверсі сплатити адміністративний збір (поштове відділення чи відділення ощадбанку). Можлива оплата і через мережу Інтернет.
Сума збору становить 0,0085 розміру прожиткового мінімуму, тобто з 01 січня 2017 року це − 13,60 грн. У випадку порушення строків реєстрації треба сплатити адміністративний збір у трикратному розмірі − 0,0255 розміру прожиткового мінімуму, що становить – 40,80 грн.
Для реєстрації громадянин повинен подати:
− документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Це може бути паспорт громадянина Момент реєстраціїУкраїни, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
− якщо реєструється дитина, яка не досягла 16 років, то подається свідоцтво про народження;
− квитанцію про сплату адміністративного збору;
− документи, що підтверджують право особи на проживання в цьому приміщенні. Це можуть бути документи на право власності, рішення суду про надання права на користування житловим приміщенням, договір оренди або інші документи. У разі якщо реєструється не власник, реєстрація може здійснюватися тільки за згодою власника житла (якщо власників кілька − за згодою всіх власників);
− військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).
Крім того, при реєстрації громадянину необхідно написати заяву за встановленою Кабінетом Міністрів формою.
Чи потрібно реєструвати місце проживання у разі короткострокових поїздок в інші регіони?
Місцем постійного проживання закон вважає адресу, за якою людина проживає більше 6 місяців на рік. Тобто, якщо хтось виїжджає з дому на місяць, два або більше, але потім повертається, йому не потрібно ніде реєструватися.
Але особи, які мають невиконані боргові зобов’язання, накладені на них в адміністративному порядку або судовим рішенням, або призиваються на строкову військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь в судовому процесі в будь-якій якості, повинні у разі, якщо вони більше місяця не проживають там, де вони зареєстровані, письмово повідомити орган реєстрації про своє місце перебування.
При реєстрації місця проживання не існує будь-яких обмежень щодо необхідних санітарних норм житлової площі та щодо кількості зареєстрованих осіб в одному житловому приміщенні.
Людина сама вибирає собі місце проживання і тільки ставить державу про це до відома. Ніяких повноважень, що обмежують право на вільний вибір місця проживання, у держави немає. І до майнових прав реєстрація взагалі ніякого стосунку не має.

Яка відповідальність передбачена за порушення терміну реєстрації?
У цьому випадку, відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення, при зверненні фізичної особи для реєстрації місця проживання складається адміністративний протокол.
Раніше за подібне правопорушення накладався штраф у розмірі від 17 до 51 гривні. Нині ж громадянину, який порушив термін реєстрації вперше, загрожує попередження. Якщо ж таке правопорушення повториться при наступній зміні місця проживання протягом року, то тоді вже накладається штраф.
Як відбувається реєстрація дітей?
Фізична особа, яка досягла 14 років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Місцем проживання фізичної особи у віці від 10 до 14 років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, або опікуна. У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від 10 до 14 років визначається органом опіки та піклування.
Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла 10 років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, або опікуна.
Сьогодні в Україні існують два види паспортів громадянина України. Переважна більшість громадян, як і раніше, користуються старими паспортами у формі книжечки. У такий паспорт ставиться штамп із зазначенням адреси реєстрації. З початку 2016 року в Україні почали видавати сучасні паспорти у вигляді ІD-карт. Сьогодні їх отримують громадяни, яким виповнилось 16 років та які отримують паспорт у зв’язку із втратою та непридатністю до використання. Інформація про місце проживання заноситься на електронний чіп, вмонтований в такий паспорт, а громадянам на руки сільською радою видається довідка відповідного зразка.
Чи може власник житла самостійно зняти з реєстрації осіб, які зареєстровані у цьому житловому приміщенні?
Це залежить від того, на яких підставах ці люди там проживають (зареєстровані). Якщо існує, наприклад, рішення суду, що дає право комусь жити в певному приміщенні, то право на проживання зберігається то тих пір, поки це рішення є чинним.
Якщо люди зареєстровані в приміщенні на основі договору оренди, то право на реєстрацію зберігається за ними до закінчення терміну дії договору. Після цього власник житла може їх зняти з реєстрації. Зняти з реєстрації до закінчення терміну дії договору можна також за рішенням судових органів.
Якщо реєстрація здійснювалася на підставі згоди власника житла, то зняття з реєстрації без згоди прописаної особи можлива лише на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
Зміна інформації в паспорті про перейменування вулиці чи упорядкування нумерації домоволодінь проводиться безкоштовно.
Додаткові пояснення можна отримати в Гнідинській сільській раді.
Прийомні дні з питань реєстрації: вівторок, середа, четвер, п’ятниця – з 9-00 до 15-00.
Обідня перерва – з 12-00 до 13-00.

Валентина Норець,

секретар сільської ради
27.01.2017 р.