Традиції

Відгомін Йордану
 

19 січня християни східного обряду традиційно відзначають свято Водохреща або Богоявлення. Коли Ісусу Христу виповнилося тридцять років, він прийняв хрещення від Іоанна Хрестителя на річці Йордан. Християнські перекази оповідають, що коли Син Божий виходив з води, небеса розкрилися і в цю саму мить на його плече опустився білий голуб – символ Духа Святого, а голос Бога-Отця із хмар назвав Христа Сином своїм коханим.
Від цієї біблійної події і бере початок звичай освячувати воду в річках та занурюватись у крижану купіль. Зустрівшись на свято Водохреща, наші предки віталися: «Христос Хрестився!», а у відповідь чули: «У річці Йордані!».
Гнідинці й цього року дотрималися традиції і купалися в ополонці на Золочі, освяченій настоятелем місцевого Свято-Миколаївського храму отцем Михаїлом. Купальню завчасно приготували місцеві рятувальники – добродії Микола Галатенко, Сергій Горбач, Олександр Блудін, Юрій Галатенко та Микола Гриб. Вони ж і льодяного хреста поруч поставили. А в червоне його пофарбувала учасниця вокального ансамблю «Калинонька» Любов Гусак, яка має чималий стаж «йорданського» купання. Передбачили й намет для перевдягання, і доріжку із сіна до нього, і вогнище для обігріву та гарячий запашний чай. Ним пригощала бажаючих все та ж пані Люба.
Усіх присутніх здивував п’ятдесятидев’ятирічний Василь Гусак. Чоловік роздягненим на морозі і вітрі терпляче чекав цілих п’ятнадцять хвилин, щоб першим зайти у воду! На пропозицію вдягнутись жартома відповів, що гуси не лише не тонуть, а й не мерзнуть.
Примітно, що, завершивши усі обрядові дійства, разом із односельцями до холодної купелі заходив і отець Михаїл Безсмертний.
Для когось цьогорічне занурення в січневу воду було вперше, а хтось уже має неабиякий досвід. Наприклад, Олена Віталіївна Рябова пірнає в ополонку вже десятий рік поспіль. «Коли заходиш у воду, тебе ніби сковує, а потім виходиш – і кидає в жар, тіло горить, пашить», − описує свої відчуття жінка.
Одним з найстарших гнідинців, які занурились у «йорданську» воду, був 77-річний Лукашевич Володимир Михайлович. Він розповів, що робить це вже років 15. І кожного разу чоловік отримує неймовірно світлі відчуття та емоції, сумірні з цим великим святом. Загалом до купання долучилося безліч наших односельців. Був серед них і сільський голова Олександр Лазаренко. До гнідинських відчайдух приєдналась ще й ціла делегація з Мартусівки, очолювана тамтешнім головою Василем Косовцем. 

Вікторія Видиборець


27.01.2017 р. (фото автора)