Плани

Про справи електричні
 

На жаль, ми не можемо сказати, що з електропостачанням у Гнідині все добре. Навпаки, проблем в електричній царині чимало. Найголовніша – низька напруга в мережах, викликана їхнім перевантаження, а точніше − перевантаженням деяких трансформаторних підстанцій. Мова йде про ТП, що перебувають в експлуатації уже кілька десятиліть. Тоді, у 60-80-х роках минулого століття «енергоозброєння» окремого селянського домогосподарства сумарно не перевищувало 1,5 кВт, а плавкі запобіжники, так звані «пробки», були розраховані на струм, сила якого не перевищує 6,3 А. Нині ж картина докорінно змінилась у бік значного зростання і наведені нами параметри викликають лише іронічну посмішку. Але зовсім не до сміху отим стареньким трансформаторам, які з останніх сил намагаються подавати напругу до наших осель. Щоб допомогти їм, потрібно встановлювати розвантажувальні трансформаторні підстанції, які й забезпечать належну напругу в мережі.
ТП на ПасічнійЗдавалося б, що вирішувати цю проблему має електропостачальна компанія, тобто ПАТ «Київобленерго». Однак приватна структура не надто поспішає це робити. Тому ініціативу до своїх рук змушена брати Гнідинська сільська рада. За її сприяння в селі уже з’явилось чимало розвантажувальних ТП. Лише за минулий рік – чотири: на вулицях Мєшкова, Пасічній та Заводській (дві). Кошти на них дали заможні споживачі електроенергії, що там мешкають.
Окрім залучення приватних вкладень, керівництву сільської ради пощастило включити село до інвестиційної програми ПАТ «Київобленерго» на 2017 рік. Нею передбачено змонтувати ще п’ять розвантажувальних підстанцій: на вулицях Салютній, Луговій, Юності, Щасливій та Шевченка. Реалізація задуманого значно покращить напругу в помешканнях на Учительській, Кравченка, Салютній, Кузбасова, Хаткіної, Буркута, Сагайдачного, Соборній, Жукова, Луговій, Центральній, Юності, Вишневій, Щасливій, Механізаторів, Шевченка та провулку Шевченка. Всі проекти розроблені, погоджені в усіх інстанціях та в сільській раді і передані для внесення до обласної програми. Сільський голова Олександр Лазаренко сподівається, що із втіленням їх у життя тривалої затримки не буде.
«Однак, − продовжує очільник села, − маємо зізнатись, що розвантажувальні ТП, скільки б ми їх не ставили, повністю проблему з незадовільним енергозабезпеченням не розв’яжуть. Вони ж бо всі живляться від ненадійної високовольтної ЛЕП-16, що йде до Гнідина від Щасливого. Розгалужуючись до виробничих потужностей мулових полів, до колишнього тваринницького комплексу третього відділку радгоспу «Вишеньківський», до вулиці Польової, де знаходяться магазин будівельних матеріалів, садовий центр, автомийка, фермерське господарство, та до військової частини, розташованої неподалік села Петропавлівське, лінія не лише вразлива щодо виникнення різних аварійних ситуацій, а й дуже перевантажена споживачами. Спилявши усі аварійні дерева поблизу «десятки» в межах свого села, ми не убезпечились від падіння на дроти сухої сосни, берези чи липи десь за межами Гнідина, куди наша юрисдикція не поширюється. А тоді на невизначений час зникає світло і ми всі відчуваємо суттєві побутові незручності».
Суттєво покращити ситуацію, за словами Олександра Лазаренка, може нова високовольтна лінія для живлення села. Переконати в цьому сільській раді вдалося навіть керівників ПАТ «Київобленерго». Отож нині за рахунок акціонерного товариства розробляється проект нової ЛЕП, яка з’єднає Гнідин із потужною ТП 35/10, що розташована поблизу вишеньківського мікрорайону Роща. Лінія буде комбінованою. Підземним кабелем її виведуть навпроти колишнього молокозаводу, опісля на опорах опустять схилом «гори» до вулиці Заводської і вздовж неї, а потім вулицями Шевченка і Мостовою доведуть до роз’єднувача № 140, що на вулиці Прорізній. Реалізувавши цей проект, село зможе відмовитись від використання ЛЕП-16, залишивши за нею лише мікрорайон Озеряни.
Вище ми розповіли про найближчі перспективи села в галузі постачання електроенергії. А що робити сьогодні, коли увечері ледь жевріє лампочка і відмовляються працювати побутові електроприлади? Відповідь одна – кожен споживач, який перебуває у договірних стосунках із ПАТ «Київобленерго», має звертатись зі скаргами до Бориспільського РП ПАТ «Київобленерго» та безпосередньо до столичного офісу акціонерного товариства. Чим більше буде таких скарг, тим швидше постачальна організація зверне на них увагу. Звичайно, якщо взагалі спроможеться на такий крок. Бо ситуація дещо нагадує відому байку «Вовк і Ягня»: це ж однаково, що безправне Ягня поскаржилося б на Вовка… тому ж таки Вовку.
Тоді виникає природне запитання, а чи хтось має вплив на отого «вовка» в «електричній» шкурі? Досвід нашого односельця з вулиці Механізаторів свідчить, що таки є. В кінці минулого року чоловік звернувся зі скаргою на низьку напругу до директора ВП «Державна інспекція енергетичного нагляду України» ДП «НЕК «Укренерго» – Головного державного інспектора України з енергетичного нагляду Олега Володимировича Шургая. Пан Олег розпорядився створити незалежну від ПАТ «Київобленерго» комісію, залучивши до неї представника сільської ради, і вивчити питання. Час покаже, якими будуть результати її роботи.
Заради справедливості скажемо, що на правильно оформлені скарги споживачів відгукується і Бориспільський РП ПАТ «Київобленерго». Нещодавно його представники приїхали на виклик мешканки будинку № 6 з вулиці Заводської, провели необхідні вимірювання і документально зафіксували факт низької напруги в мережі.
Чекають на практичні дії енергетиків і мешканці вулиці Садова та кількох будинків з вулиці Кравченка, які відправили колективного листа з проханням негайно виявити зловмисника, що час від часу в своєму помешканні вмикає надпотужні нагрівальні прилади, спричиняючи спрацювання автоматичного вимикача на трансформаторній підстанції.
Проте, готуючи листа-скаргу до постачальників електричної енергії, уважно прочитайте договір, який ви з ними колись укладали. Бо один з мешканців вулиці Юності цього не зробив і потрапив у халепу. Перевіряючі встановили, що скаржник сам порушив умови договору і примусово замінили вимикач-автомат, розрахований на силу струму в 16А, менш потужним.
Насамкінець (заради справедливості) скажемо, що роботу ПАТ «Київобленерго» та його Бориспільського районного підрозділу не можна змальовувати лише чорними фарбами. Є в ній і позитивні приклади. Так, 31 січня минулого року приблизно о 20 годині спрацював вимикач-автомат трансформаторної підстанції з вулиці Пасічної. Люди залишились без світла і вже готувались зі свічками зустрічати Новий рік. Але диспетчер з Борисполя відгукнувся на дзвінок сільського голови і за 15 секунд до опівночі ремонтна бригада напругу в людські оселі подала.
Ще приклад. Увечері 10 січня цього року раптово зникла напруга на одній фазі ЛЕП-16. Третина села поринула в темряву. Довелося телефонувати черговому диспетчеру Бориспільського РП ПАТ «Київобленерго». Він пообіцяв негайно направити ремонтну бригаду для з’ясування причин вимкнення. На здивування усім скептикам ще до опівночі енергопостачання було відновлене в повному обсязі.

Микола Кривенко


27.01.2017 р.