Ініціатива

Повернемо забуті імена
 

Шановні односельці! Спочатку дозволимо собі нагадати кілька рядків із попереднього номера нашої газети. Ось вони: «Срібна підкова» зробила спробу повернути із забуття імена двох наших славних односельців, братів-акторів Лазаря та Йони Шевченків. Результатом кількарічних журналістських розслідувань стали три публікації під загальною назвою «Актори трагічної долі». А нині було б доречним закріпити результати пошуків, облаштувавши на сільському кладовищі символічну могилу-пам’ятник двом непересічним синам гнідинської громади, двом діячам української культури, знищеним у роки сталінських репресій. Так, тіло Лазаря Васильовича знайшло прихисток на Байковому кладовищі. А де могила Йони Васильовича, розстріляного 13 лютого 1938 року? На Лук’янівському цвинтарі, в Биківнянському лісі чи, можливо, десь у придорожньому рові? Хто ж, як не сільська родина (хоч і через багато років) має належним чином віддати останні земні почесті двом своїм талановитим дітям? Двом, бо розділяти братів не можна, оскільки вони служили спільній справі – українському театру, українському мистецтву, поневоленій більшовиками Україні, за що й були репресовані. Нехай же хоч у граніті Лазар та Йона нарешті повернуться до рідного Гнідина, а їхня символічна могила стане місцем поклоніння усіх небайдужих односельців і надійною запорукою, що згадка про братів Шевченків більше ніколи не зітреться в пам’яті людській».
 Від часу оприлюднення публікації, уривок з якої ви прочитали вище, пройшов місяць. Ідею облаштування могили-пам’ятника братам Шевченкам підтримала Гнідинська сільська рада та чимало авторитетних людей. Скульптор Микола Миколайович Крижанівський і архітектор Євген Степанович Царук розробили проект пам’ятника, який погодили з усіма зацікавленими установами та особами. Спільно із сільською владою визначились і з місцем його розташування. Він постане на центральній алеї гнідинського цвинтаря праворуч від каплички. Виготовлятиме пам’ятник спеціаліст із міста Коростень Артем Степанович Немна. Кошти на реалізацію проекту сподіваємось зібрати за рахунок добровільних пожертвувань. Загальна його вартість складе близько 30 (тридцяти) тис. грн.
Щоб задумане втілити в життя, формується організаційний комітет Громадської ініціативи «Повернемо забуті імена». До нього уже увійшли Микола Іванович Соколов, Василь Іванович Онищенко, Наталія Степанівна Кудько, Євген Степанович Царук, Ніна Григорівна Кудько та Василь Іванович Галатенко. Чекаємо й на інших небайдужих людей.
Шановні добродії! Усі, хто захоче гривнею підтримати увічнення пам’яті наших непересічних земляків, можуть зробити свої благодійні внески Наталії Степанівні Кудько (касир сільської ради) або будь-кому із членів оргкомітету. Можна також переказати кошти на картку Приватбанку 4149 4978 2870 7911.
Телефони для довідок: 093 748-36-86, 095 718-34-20, 096 540-44-87

Василь Галатенко


27.01.2017 р.