Гаряча тема

Перевізник самовільно підвищив ціни
 

Новий рік для пасажирів маршруту № 753 «Вишеньки-Київ» розпочався з неприємностей. Ще б пак, адже перевізник з 10 січня самовільно підняв вартість проїзду приблизно на 22 відсотки. Тепер нашим односельцям, щоб дістатись із Гнідина до станції метро «Харківська», потрібно викласти 11 замість недавніх 9 гривень! А проїзд між кількома зупинками в межах села коштуватиме 3,5 гривні!
Зрозуміло, що на адресу керівництва ТОВ «Автосервіс», автобуси якого обслуговують згаданий маршрут, посипалась лавина цілком заслужених претензій. Люди скаржаться на непрозоре ціноутворення, незадовільний технічний стан автобусів, часті порушення водіями графіку руху та відверте хамство з їхнього боку. Проте, словесна буря знову вирує лише в соціальній мережі Фейсбук, а до безпосередніх винуватців цінового свавілля та відповідних адміністративних органів (Бориспільська РДА, Київська ОДА, Антимонопольний комітет України) жодна краплина «народного обурення» не долетіла. У маршрутках не жаркоЦе визнала й одна з користувачок соцмереж: «Тема нашого перевізника порушувалась не один раз. Зокрема й на просторах Фейсбук. Сервіс препоганий і це – факт. Але, окрім розмов, ми, на жаль, нічого не зробили». Панове, тож зробіть нарешті крок зі світу віртуального в реальний і спрямуйте свій гнів у належному руслі. Для цього зателефонуйте перевізнику і повідомте його керівництву конкретні факти про обурливу поведінку водія, непрацюючий обігрівач, поламані сидіння, вказавши при цьому номер автобуса і час, коли трапився інцидент. Підкріпіть свої слова фотографіями, зробленими мобілкою. Можливо, тоді й зміни на краще з’являться. Бо від «розмов на кухні» не варто чекати якогось позитиву.
Щоправда, ображені люди зі своєю бідою звернулись до Вишеньківської та Гнідинської сільських рад, хоча останні жодної можливості безпосередньо впливати на ТОВ «Автосервіс» не мають. Принагідно нагадаємо, що перевізника на маршрут № 753 обирає конкурсна комісія, сформована Київською ОДА. Ця ж комісія укладає з перевізником і відповідний договір, де зазначені всі умови (графік руху, кількість автобусів на маршруті, кількість зупинок і т. ін.) надання послуг населенню. Раніше чиновники з облдержадміністрації визначали й такий важливий показник, як ціна одного пасажиро-кілометра. Але з 2015 року Кабінет Міністрів України дозволив перевізнику робити це самостійно, поклавши контрольно-наглядові функції на Антимонопольний комітет України. Нині вартість отого пасажиро-кілометра у ТОВ «Автосервіс» складає 70 копійок.
Очільники Вишеньок та Гнідина – Тетяна Кулинич і Олександр Лазаренко – добре розуміли своє, породжене діючим законодавством, безсилля перед приватним перевізником. Але вони не могли не відгукнутись на звернення односельців, тому 12 січня в приміщенні Вишеньківської сільської ради провели ділову зустріч із Олександром Жилою − співвласником ТОВ «Автосервіс». Після її завершення Гнідинський сільський голова написав у Фейсбуці: «Користуючись тим, що місцеві органи влади позбавлені впливу на формування ціни, перевізник категорично відмовився її зменшувати».
Що робити далі? Було примарне сподівання, що Бориспільська РДА стане на бік мешканців Вишеньок, Гнідина та інших сіл району. Але на апаратній нараді, яка відбулась 16 січня 2017 року, підприємці змогли переконати керівництво району в обґрунтованості нових цін. Ось що з цього приводу написано на офіційному сайті райдержадміністрації: «Перевізники проаналізували ціни січня 2015-го та 2016-го років та дійшли висновку, що пальне подорожчало на 18%, запчастини — на 22%, акумуляторні батареї — 27%, орендна плата за землю — на 32%, електроенергія — на 33%, природний газ — на 18%. Це основні фактори, що формують тариф. У результаті сьогоднішній тариф повинен складати 79 копійок за пасажиро-кілометр. Але, враховуючи низький рівень заробітних плат, перевізник прийняв рішення встановити тариф у розмірі 70 копійок за пасажиро-кілометр». Приїхали!
Коментуючи ситуацію, Олександр Лазаренко, зокрема, сказав, що він направив офіційний запит до ТОВ «Автосервіс» та Управління інфраструктури Київської ОДА, з вимогою надати в розпорядження сільської ради копію договору, укладеного між перевізником та конкурсною комісією, і копію паспорта маршруту № 753. Детально їх проаналізувавши, можна буде робити наступні кроки щодо захисту інтересів односельців – потенційних пасажирів маршруту № 753.
Проте, серед людей поширюються чутки, що вишеньківських керманичів умови, запропоновані ТОВ «Автосервіс», уже чомусь влаштовують і вони не хочуть шукати іншого перевізника.

Василь Галатенко


27.01.2017 р.